Bemutatkozás

Kedves Látogató!

Legelőször is üdvözöllek itt a 2016-os "fiatal gazda pályázat" témájában íródott blogomon. Többek között EU-s pályázatírással, projektek menedzselésével foglalkozom, egyéb területek mellett kifejezetten az agráriumot érintően is. Aktív gazdálkodóként magam is kiemelt érdeklődéssel figyelem az aktuális mezőgazdasági pályázati kiírásokat. 

A fiatal gazda egy népszerű pályázati konstrukció, amely évről évre több ezer beadott pályázatot jelent, rengetegen próbálnak hozzájutni a 40.000 Euros támogatási összeghez. Várhatóan az elkövetkező években nem fogják megszüntetni, az érdeklődés pedig töretlen, sőt, egyre nagyobb lesz iránta, egyre többen fogják megpróbálni, amely a verseny növekedését, ebből eredően pedig várhatóan a nyertesek arányának csökkenését fogja magával hozni.

Az elmúlt évek során a sok sikeres pályázat sok sikeres projektet eredményezett, melynek keretében sokan a nulláról indulva életképes, fenntartható gazdaságokat hoztak létre, ügyesen kihasználták a ráépülő lehetőségeket és mára már akár virágzó gazdaságokat alakítottak ki, amelyek komoly fejlődési potenciállal rendelkeznek. Ezzel szemben ugyanakkor rendkívül sok a rossz és negatív tapasztalat is, amelyek nagyobb odafigyeléssel könnyen kiküszöbölhetők lennének. Évente több száz olyan pályázat bukik el, ami simán nyerhetne, ugyanakkor a felkészületlenség, a precizitás hiánya, a rossz döntések sora, a nem megfelelő pályázatíró szakember által elkövetett hibák, vagy épp a kapkodás és a megfelelő előkészítő munka hiánya azt eredményezi, hogy a pályázat nem éri el a szükséges pontszámot, vagy formai hiba miatt értékelhetetlen és elutasításra kerül. Ilyenkor a negatív élményt csalódottság fogadja, hiszen az esetleges hiányok pótlására az eljárásban nincs lehetőség, a fellebbezés pedig szintén kizárólag a határozat közigazgatási bírósági úton történő megtámadását jelenti.

A fiatal gazda pályázatra nem elég összedobni egy pályázati anyagot, beadni, majd aztán felmarkolni a pénzt és élvezni, mint ahogy sok pályázatíró sugallja. Tisztességesen fel kell rá készülni, gondosan át kell gondolni a vállalásokat, nem árt szakember segítségét kérni a tervezett projekt megvalósításának tanulmányozásához, valamint nem elég csak a pályázati kiírás megjelenésekor megtenni a szükséges lépéseket, ugyanis jellemzően rövid idő áll rendelkezésre a pályázat benyújtására. Az a legjobb és legbiztosabb, ha a pályázati kiírás megjelenésére már pontosan tudjuk, hogy mire szeretnénk a pénzt ráfordítani, ennek mik a lehetséges buktatói, azokat miként tudjuk kivédeni, melyek azok a lehetséges vállalások, amelyeket a megvalósítási időszakban előre láthatólag teljesíteni fogunk tudni.

A blog elindításának a célja, hogy figyelemmel kövesse az új pályázati rendszerben kiírásra kerülő fiatal gazda pályázattal kapcsolatos információkat, azokat megossza azokkal, akik pályázni szeretnének, valamint segítséget nyújtson azoknak, akik már aktív fiatal gazdák, továbbá igyekezzen felhívni a figyelmet ennek a lehetőségnek a szépségeire és ezáltal kedvet csináljon másoknak is ahhoz, hogy mezőgazdasági vállalkozásba kezdjenek.